Nuty i rodzaje zapachów w wodach perfumowanych

Perfumy składają się z różnych zapachów. Te zaś dzieli się na rodzaje, które ułatwiają klasyfikację i wybór konkretnego produktu. Poza tym warto wiedzieć, że każda woda perfumowana składa się z nut zapachowych, które są kolejno wyczuwalne podczas ich noszenia.

Woda perfumowana i jej nuty zapachowe

Każda buteleczka perfum skrywa w sobie trzy nuty zapachowe. Są to: nuta głowy, nuta serca i nuta bazy. Czym się charakteryzują? Każda nuta to inny zestaw zapachów. Powinny one jednak pachnieć podobnie, aby mogły się rozwijać na naszej skórze w sposób harmonijny. Na początku wyczuwa się nutę głowy, później serca, a na końcu nutę bazy. Pierwsza z nich wyczuwalna jest zaledwie przez kilkanaście do kilkudziesięciu minut. To ona jednak decyduje o tym, czy ktoś zakupi dane perfumy, czy je odrzuci. Zwykle nuta głowy to zapachy lekkie i odświeżające. Nuta serca to to, co spaja pozostałe nuty ze sobą i nadaje wyrazistości całym perfumom. Pierwsze zapachy tej nuty mogą pojawić się już po około dziesięciu minutach od aplikacji perfum na skórę. Jeśli zaś chodzi o trwałość, to średnio zapachy z tej nuty utrzymują się około dwóch godzin. Wszystko zależy jednak od tego, jakiej jakości jest woda perfumowana, jakie stężenie olejków eterycznych posiada. Ostatnia uwalnia się nuta bazy, czyli podstawa zapachu. Wyczujesz ją najpóźniej, ale też utrzyma się ona najdłużej. To ona decyduje o tym, czy dana woda perfumowana jest trwała, czy nie.

Jak kupować perfumy, znając specyfikę nut zapachowych?

Ponieważ wiesz już, że nuty zapachowe nie uwalniają się od razu i na początku możemy jedynie poczuć nutę głowy, wykorzystaj tę wiedzę, kupując perfumy. Zaaplikuj sobie zapach, który Ci się podoba, na skórę i poczekaj kilka godzin. Sprawdź, czy nuta bazy, która pozostanie na ciele najdłużej, także Ci odpowiada. Możesz zamówić próbki, aby dowiedzieć się, czy na pewno dana woda perfumowana Ci odpowiada. Możesz też po prostu spryskać się w perfumerii i sprawdzić efekt po jakimś czasie. Dzięki temu będziesz lepiej wiedział, czy wybrana przez Ciebie woda perfumowana to na pewno to, czego się spodziewasz.

Woda perfumowana – rodzaje zapachów

Wszystkie zapachy występujące w perfumach dzieli się na kilka rodzajów. To ułatwia klasyfikację i stwierdzenie, które wonie podobają się danej osobie. Jednym z typów są zapachy cytrusowe lub inaczej owocowe. Są to wonie lekkie i odświeżające, więc często wykorzystuje się je w komponowaniu nuty głowy. Przykładowe składniki to: pomarańcza, cytryna, ananas czy mandarynka. Inny rodzaj to zapachy kwiatowe. W przeciwieństwie do poprzednich (które są składnikami zarówno wód damskich, jak i męskich albo unisex), wonie kwiatów używane są raczej w damskich perfumach. W męskich też się zdarzają, ale raczej w ograniczonej ilości. Woda perfumowana może pachnieć na przykład: jaśminem, orchideą, fiołkiem czy różą. Są też aromaty drzewne, które często stanowią bazę. Jest to na przykład drzewo sandałowe lub paczula. Warto wiedzieć, że z kolei połączenie zapachów drzewnych z cytrusowymi nosi miano szypru. Są także aromaty orientalne kojarzące się szczególnie z korzennymi przyprawami, piżmem i wanilią, a także zarezerwowane bardziej dla mężczyzn niż dla kobiet zapachy paprociowe.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *